Arteterapia jest owocem połączenia dwóch dyscyplin – sztuki i terapii. Słowo “arte” pochodzi od łacińskiego ars i oznacza twórczość, “terapia” ma swoje korzenie w języku greckim, pochodzi od słowa therapeia – przywracanie zdrowia i harmonii.
Arteterapia łączy w sobie obydwa procesy. Jest „przywracaniem zdrowia za pomocą tworzenia sztuki”. W trakcie procesu arteterapeutycznego dochodzi do dwóch bardzo istotnych procesów – tworzenia (np. obrazu, rzeźby czy opowieści) oraz kontaktu ze swoją psyche za pośrednictwem powstałej pracy.
Akt ekspresji i tworzenia, od wieków uznawany jest w wielu kulturach za uzdrawiający, oczyszczający, transformujący oraz prowadzący do doświadczenia głębokiej satysfakcji. W naszych czasach został doceniony przez psychologięmin. dorobek C.G. Junga, który twierdził, że symbolika twórcza ma charakter ponadindywidualny i tylko częściowo dotyczy osobistego doświadczenia jednostki.
Nosimy w sobie archetypy, czyli symbole wyrażające znaczenia wspólne nam wszystkim. Tworzenie jest jedną z dróg kontaktu zarówno z nieświadomością indywidualną jak i treściami archetypowymi. Arteterapia daje szansę na kontakt z własną, nieskrępowaną kanonami akademickiej sztuki twórczością oraz pozwala dzięki temu zdobywać większy wgląd w swoje myśli, uczucia i przekonania. Wspiera rozwój samoświadomości poprzez odkrywanie symbolicznego języka sztuki, którą tworzymy.
Za pomocą spontanicznie narysowanego obrazu, napisanej przez siebie bajki, uchwycenia ruchu który płynie z ciała nawiązujemy kontakt z wewnętrznymi doświadczeniami, które zwykle pozostają nieświadome. Twórczość w arteterapii daje szansę na przeżycie w bezpieczny sposób trudnych emocji czy wspomnień, które na skutek bolesnych doświadczeń nosimy przez lata, umożliwia świadome transformowanie wzorców zachowania i przekonań, które przekazywane są nam społecznie czy rodzinnie.
Zajmuję się terapią indywidualną, terapią grupową, warsztatami rozwojowymi dla kobiet, prowadzeniem superwizji i szkoleniami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jestem z wykształcenia psycholożką, ukończyłam Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W terapii łączę kilka nurtów: psychologię procesu, arteterapię, focusing, EMDR, brainspotting oraz jogę. Jestem superwizorką w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.