Brainspotting został odkryty w 2003 roku przez dr. Davida Granda, amerykańskiego terapeutę metody EMDR.
W ostatnich latach rozwój neuronauki przyczynił się do lepszego zrozumienia wpływu traumy na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, a także pozwolił zidentyfikować skuteczne sposoby jej leczenia. Aby doświadczenie traumy mogło zostać w pełni przepracowane i zintegrowane, w procesie leczenia będziemy musieli zaangażować ciało i zastosować metody stymulujące procesy podkorowe w mózgu, które bezpośrednio odpowiedzialne są za automatyczne reakcje w ciele i symptomy traumy.
Brainspotting jest neurobiologiczną metodą terapeutyczną, dzięki której możemy precyzyjnie zlokalizować, przetworzyć i uwolnić pamięć przykrych doświadczeń, które często pozostają poza zasięgiem świadomości. Brainspotting umożliwia precyzyjne i pełne przetworzenie urazu, przywracając systemowi utraconą homeostazę. W wyniku tego procesu, klienci/tki często doświadczają zarówno szybkiej ulgi, jak i głębokiego wglądu.
Brainspotting jest wykorzystywany także w pracy nad rozwojem osobistym i w pracy nad rozwiązaniem wewnętrznych ograniczeń, będących barierą do osiągnięcia sukcesu, realizacji celów czy samospełnienia.Znajduje zastosowanie w zwiększaniu potencjału, kreatywności i wydajności artystów/ek, sportowców/czyń, ludzi biznesu oraz mówców/czynie publiczne.
Zajmuję się terapią indywidualną, terapią grupową, warsztatami rozwojowymi dla kobiet, prowadzeniem superwizji i szkoleniami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jestem z wykształcenia psycholożką, ukończyłam Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W terapii łączę kilka nurtów: psychologię procesu, arteterapię, focusing, EMDR, brainspotting oraz jogę. Jestem superwizorką w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.