Psychologia procesu jest współczesnym nurtem psychologicznym i psychoterapeutycznym stworzonym przez Arnolda Mindella w latach 70 tych XX wieku. Ma swoje głębokie i inspirujące źródła w psychologii C.G. Junga, buddyzmie i taoizmie.
Jest jedną ze współczesnych koncepcji psychologicznych pozwalających na pracę zarówno z symptomami fizycznymi, snami, odmiennymi stanami świadomości, trudnościami relacyjnymi, konfliktami i wieloma innymi aspektami życia. Psychoterapia metodą psychologii procesu pomaga uzyskać dostęp do nowych sposobów zachowania, myślenia i patrzenia na siebie.
Nasze problemy w większości przypadków spowodowane są utknięciem w starych wzorcach zachowania. Psychologia procesu jest praktyką świadomego podążania za tym co jest i wspierania tego, co właśnie próbuje zaistnieć w nas i wokół nas. Jest też pewną postawą wobec tego, co nam się przydarza. To więcej niż zbiór narzędzi i technik – to filozofia podejścia do człowieka i jego rozwoju, która zakłada, że wszystko co się wydarza, to celowy proces, który się rozwija i próbuje nas zaprowadzić ku pełni tego kim jesteśmy.
Nasze codzienne troski, kłopoty w relacjach, sny, nastroje, fizyczne dolegliwości, lęki poza cierpieniem, które wywołują, mają też drugą stronę: niosą ważną informację o nas samych i o tym, jak możemy żyć pełniej, radośniej i bardziej autentycznie. Bywa, że to, co próbuje się wydarzyć, jest w jakiś sposób zagrażające dla naszej tożsamości, dla systemu przekonań, które mamy na swój temat, dla tego w co wierzymy, lub co przywykliśmy o sobie sądzić. W ten sposób staje się niechciane, oddzielone i odszczepione od naszej tożsamości. A gdy jest oddzielone, może wydawać się groźne, budzić lęk. Tym właśnie mogą być symptomy cielesne, które nas nękają, problemy relacyjne, powtarzające się sny, uzależnienia, drobne, codzienne kłopoty. Tymczasem zapraszają nas one do podróży w głąb siebie, a zarazem do głębokiej przemiany. Jeżeli tylko zaufamy i pozwolimy sobie pójść za czymś, co nas woła, podróż ta może okazać się niezwykle fascynująca i niosąca uzdrowienie.
Zajmuję się terapią indywidualną, terapią grupową, warsztatami rozwojowymi dla kobiet, prowadzeniem superwizji i szkoleniami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jestem z wykształcenia psycholożką, ukończyłam Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W terapii łączę kilka nurtów: psychologię procesu, arteterapię, focusing, EMDR, brainspotting oraz jogę. Jestem superwizorką w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.